Nowe pomysły na małe mieszkania

W Polsce od wielu lat buduje się zbyt mało mieszkań, które nie są dostępne dla wielu rodzin czy osób samotnych ze względu na dosyć wysokie ceny. Nie każdą osobę stać na spłacanie wysokich kredytów hipotecznych, zaciąganych z myślą o zakupie własnego mieszkania. Ma to ułatwić zmiana przepisów w prawie budowlanym.

Małe mieszkanie czyli jakie

Obowiązujące obecnie przepisy nakładają na deweloperów liczne obowiązki, związane z zapewnieniem odpowiedniej wielkości powierzchni mieszkalnej czy łazienki. Jedynym pomieszczeniem, które może być znacząco zmniejszane, jest kuchnia, bardzo często zastępowana aneksem kuchennym.

W praktyce oznacza to, że w nowym budownictwie nie ma kawalerek, których powierzchnia byłaby mniejsza niż 20 metrów kwadratowych. Według założeń urzędników osoba samotna nie potrzebuje tak dużej powierzchni mieszkalnej.

Kawalerka w nowym wydaniu

Założenia nowego prawa budowlanego mają umożliwiać wybudowanie mieszkań o powierzchni nawet 12 metrów kwadratowych. Takie mieszkania mają być powszechnie dostępne.

1

Według ministerstwa na rynku istnieje zapotrzebowanie na mieszkania małe, których zwykle poszukują studenci i osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę zawodową. Mała powierzchnia mieszkania miałaby się wiązać z niskimi cenami zakupu, co z kolei miałoby zwiększyć dostępność takich mieszkań. Innego zdania są natomiast sami potencjalni nabywcy. Takie osiedle powstało już m.in. we Wrocławiu.

Mikromieszkania? Niekoniecznie

W Legnicy na nowych osiedlach dostępne są kawalerki o powierzchni co najmniej 28 metrów kwadratowych, których maksymalna wielkość może osiągać nawet 48 metrów kwadratowych. Oznacza to, że pomysły ministerstwa raczej nie spotkają się z zainteresowaniem większości kupujących.

Większość nabywców kupuje mieszkania małe na kredyt, co oznacza, że ich mieszkanie będzie użytkowane przynajmniej do czasu spłacenia kredytu. Na przestrzeni lat zmienia się również sytuacja rodzinna kupujących, dlatego lepszym rozwiązaniem w perspektywie kilku najbliższych lat jest zakup mniejszego mieszkania z bardzo dobrą lokalizacją w centrum Legnicy.

Artykuł powstałwe współpracy z firma Modenbud