Chcesz, by przebywanie w domu było czystą przyjemnością? Jeśli tak, zainwestuj w sterownik ogrzewania podłogowego i ciesz się komfortem cieplnym w całym domu. Musisz jednak zadbać o sterownik ogrzewania. Jak go dobrać oraz jakie możliwości dają współczesne urządzenia do regulacji temperatury?
Ustaw temperaturę w każdym pomieszczeniu
Obecnie system grzewczy jest bardzo zaawansowany technologicznie. Kiedyś nie było możliwości regulacji mocy grzewczej. Nastawiało się jedynie źródło ciepła, a ono z taką samą mocą ogrzewało wszystkie pomieszczenia w domu. To powodowało wiele problemów. Często było za ciepło i trzeba było otwierać okna, co z kolei powodowało ogromne straty cieplne. Zdarzało się też, że w pomieszczeniu było za zimno i trzeba było czekać aż się nagrzeje. O ile wszyscy domownicy byli wewnątrz, temperaturę można było łatwiej utrzymać, bo w dowolnej chwili wystarczyło regulować moc urządzenia grzewczego, tak trudniej było utrzymać stabilną temperaturę, kiedy wszyscy byli poza domem. Zdarzało się, że kaloryfery były gorące, a nikogo nie było w lokalu. Wprawdzie potem, kiedy mieszkańcy wracali z pracy czy ze szkoły mieli od razu ciepło, jednak potem rachunki za gaz były znacznie wygórowane. Na szczęście obecnie tego problemu już nie ma. Wystarczy zainwestować w sterownik do ogrzewania podłogowego i dowolnie modyfikować temperaturę w pomieszczeniu. Można ustawiać inną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Do tego da się jeszcze ustawiać zmiany temperatur czasowo. To bardzo przydatne. Przypuśćmy, że wracamy z pracy o 17:00. Przez te kilka godzin, kiedy nas nie ma, ogrzewanie nie musi grzać z pełną mocą, ale jego temperatura może zwiększyć się np. po 16:00. Kiedy już wrócimy do domu, będzie ciepło. Takie możliwości daje właśnie sterownik do ogrzewania podłogowego. Musi być on jednak idealnie dobrany. W przeciwnym razie, układ grzewczy nie będzie działał tak, jak należy.
Poproś o radę specjalistów
Jeśli chcemy dobrze dobrać sterownik, nie działajmy we własnym zakresie. Najlepiej udać się do firmy, która specjalizuje się w zakładaniu instalacji grzewczych. Wtedy doradzi nam, jaki sterownik sprawdzi się idealnie w naszym przypadku. Dobór sterownika zależy bowiem od wielu elementów. Przede wszystkim, od urządzenia grzewczego. Poza tym, ważna jest ilość pętli grzewczych. Są bowiem sterowniki, które obsługują tylko jedną pętle, a są takie, które równocześnie są w stanie regulować 3 pętlami grzewczymi, a do tego jeszcze sprawdzają się przy ogrzewaniu mieszanym, czyli połączeniu podłogówki z kaloryferami. Wtedy jednak trzeba zamontować specjalne mieszacze.