pisanie cv

O czym należy pamiętać podczas pisania cv?

Napisanie solidnego, przede wszystkim atrakcyjnego cv wymaga poświęcenia tej czynności odpowiedniej ilości uwagi. Okazuje się, że istotne w pisaniu cv okazują się szczegóły, takie jak na przykład kolejność przedstawianych w nim informacji.

Doświadczenie to rzecz najważniejsze

Pisanie cv zawsze powinno zaczynać się od przedstawienia doświadczenia. Niektórzy konstruują cv w ten sposób, że po kolei wypisują to, czym zajmowali się w życiu. W takiej sytuacji na samym początku wypisują ukończone szkoły i uniwersytety, a dopiero potem doświadczenie zawodowe. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż pracodawcy o wiele bardziej są zainteresowani wiedzą praktyczną kandydata niż wiedzą teoretyczną zdobytą w szkole.

Warto również zauważyć, że pisanie cv nie polega na wymienianiu wszystkich, nawet tych najmniej istotnych doświadczeń. Warto przed złożeniem cv przeanalizować zawsze firmę pod kątem tego, co może ją najbardziej zainteresować w naszym doświadczeniu. Nie każda wykonywana przez nas praca daje nam bowiem doświadczenie, które przyda się u danego pracodawcy.

Wykształcenie

Jak już wspomniano, o ukończonych szkołach i uniwersytetach nie powinno pisać się na pierwszym miejscu, jednak nie jest to na pewno rubryka bez znaczenia. Warto pamiętać podczas pisania cv, aby na górze listy umieszczać ostatnie ukończone studia i kursy, a niżej te wcześniejsze. Oczywistością jest przecież, że większe znaczenie ma to co studiowaliśmy, niż to w jakim uczyliśmy się liceum.

Wydaje się, że w tej rubryce akurat w przeciwieństwie do rubryki dotyczącej doświadczenia, ma znaczenie to jak dużo znajdzie się w niej pozycji. Pracodawcy nie wczytują się szczególnie w to jakiego rodzaju studia i kursy skończyliśmy. Często również same nazwy kursów niewiele mówią. Jeśli jednak jest ich dużo, sugeruje to, że kandydat jest ambitny i stale się dokształca, co niewątpliwie przemawia na jego korzyść.

Informacje podstawowe

Oczywiście, pisanie cv zawsze wymaga także podania podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, czy też adres mailowy. Wszystko to może znaleźć się w górnym rogu cv, lub też gdzieś na boku. W towarzystwie tych wszystkich podstawowych informacji powinno również znaleźć się zdjęcie kandydata. Bardzo ważne jest umieszczenie zdjęcia, gdyż dzięki niemu przestajemy być anonimowi dla pracodawcy przeglądającego nasze cv. Warto pamiętać o tym, że powinno to być zdjęcie oficjalne. Należy być na nim elegancko ubranym, niewskazane są też żadne wygłupy, sprawiające, że kandydat wygląda niepoważnie.

Pomoc w pisaniu cv uzyskasz na stronie https://kreatorzykariery.pl/