Obróbki blacharskie dachu to niezwykle istotny element konstrukcyjny. To właśnie dzięki nim wilgoć nie przedostaje się przez szczeliny, a wody opadowe mają możliwość swobodnego spływania. Aby obróbki mogły spełnić swoją funkcję, niezbędny jest ich prawidłowy montaż. W których częściach dachu należy montować obróbki blacharskie? Sprawdźmy to.
Miejsca montażu
Montaż obróbek blacharskich dachu jest wymagany we wszystkich miejscach, które w największym stopniu narażone są na przeciekanie. Montaż obróbek należy rozpocząć od szczytu dachu, czyli miejsca, w którym łączą się jego dwie części.
Kolejnym newralgicznym punktem są wszelkie przerwy w pokryciu, do których należą otwory wypustowe. Należy zatem zabezpieczyć komin i wszelkie wypusty ciągów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.
Kolejny punkt montażu to okap na dolnej krawędzi połaci. Nie można także zapomnieć o koszach, czyli o zagłębieniach występujących pomiędzy połaciami.
Jak sama nazwa wskazuje, obróbki blacharskie najczęściej wykonywane są z blachy, choć nie można powiedzieć, że jest to regułą. Materiał, z którego element zostanie wykonany, zawsze powinien być dostosowany do pokrycia dachowego. Zdarzają się także sytuacje, kiedy zastosowanie obróbki blacharskiej jest niemożliwe. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalną taśmę, choć lepiej sprawdzą się odpowiednio ukształtowane dachówki.
Obróbki kosza
Kosze są tymi miejscami, które wymagają szczególnie starannego zabezpieczenia. Montowane tam obróbki określane są jako rynienki koszowe. Służą one do odprowadzania wody opadowej. Dlaczego obszar ten wymaga tak dużej staranności?
Kąt nachylenia spadku kosza zawsze jest mniejszy niż kąt nachylenia spadku połaci dachu. Takie ukształtowanie powoduje, że wody opadowe nie mają możliwości swobodnego spływu. Prawidłowo wykonana obróbka blacharska umożliwia odprowadzenie wody do rynien i do rur spustowych.
Rynna koszowa powinna być układana w kierunku kalenicy. Jej dolna krawędź musi zostać przycięta równolegle do okapu, natomiast górna -# zgodnie z ukształtowaniem kalenicy. Rynny koszowe powinny być łączone przynajmniej 10 – centymetrowym zakładem. Im mniejszy kąt pochylenia połaci dachu, tym większy zakład będzie potrzebny.
Montaż obróbek
Obróbkę blacharską dachu najczęściej wykonuje się w warsztacie, jednak odpowiedni sprzęt umożliwia wykonanie tej czynności bezpośrednio na miejscu budowy. W zdecydowanej większości przypadków należy mocować je przed ułożeniem pokrycia.
Niezwykle istotną kwestią jest dokładne łączenie i spasowanie elementów obróbek. W tym celu stosowane są rąbki. Rozróżniamy ich dwa rodzaje: leżący i stojący. Oba dostępne są w wariantach pojedynczym i podwójnym.
Wykonując obróbkę na placu budowy, można uniknąć łączeń. Wszystko to dzięki kształtowaniu elementu z pojedynczego arkusza blachy o odpowiedniej grubości. Niezależnie od rodzaju obróbek blacharskich, ich wykonanie i montaż wymagają szczególnej staranności i dokładności. Wszelkie błędy, popełnione na którymkolwiek z etapów, zemszczą się bardzo szybko.
Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal produkująca pokrycia dachowe i obróbki blacharskie