Utrzymanie domu w czystości nie należy do łatwych zadań. Jest to trudne szczególnie wówczas, kiedy spoczywa na głowie jednej osoby, a rodzina zamieszkująca dom jest liczna. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas rozdzielenie zadań między wszystkich członków rodziny. W jaki sposób można to zrobić?
Planery czasu do domu
Rozwiązaniem, dzięki któremu nikt nie zapomni o swoich zadaniach, a przynajmniej pominięcie ich w pamięci będzie dużo trudniejsze jest wypisanie obowiązków dla poszczególnych osób i powieszenie ich w widocznym miejscu. Może być to lodówka, przedpokój czy inna część domu, w której domownicy często bywają.
Planery czasu do domu to przydatne narzędzia, które możemy właśnie powiesić na ścianie i wypisać na nich wszystkie obowiązki wraz z przydzielonymi do nich wykonawcami. Dodatkową motywacją może być wykreślanie już wykonanych zadań z listy.
Dzieci
Wiele matek wzbrania się przed angażowaniem w obowiązki domowe dzieci. Zwykle uznają, że są one jeszcze za małe na wykonywanie określonych czynności.
Jednak z dziecka, za którym sprząta mama prawdopodobnie wyrośnie nastolatek, który będzie oczekiwał tego samego. Trudność i zaawansowanie obowiązków powinny oczywiście być dostosowane do wieku dziecka. Absolutnym minimum jest sprzątanie po sobie zabawek. To powinny wykonywać już kilkuletnie dzieci, na początku z pomocą i za zachęcą rodziców, a następnie samodzielnie.
Proste czynności, na przykład ścieranie kurzu z mebli czy układanie butów w szafce także może zrobić już kilkuletnie dziecko. Z czasem obowiązki przydzielane dzieciom będą coraz bardziej zaawansowane, trudniejsze. Im wcześniej jednak zaczniemy wdrażać dziecko w prace domowe tym lepiej dla nas i dla niego.
Sprawiedliwy podział
W podziale obowiązków domowych pamiętajmy także o sprawiedliwości, szczególnie w rozdzielaniu ich między dzieci. Warto spytać także domowników, jakie zadania chcieliby wykonywać najbardziej, a których wprost nie znoszą. Być może okaże się, że tata bardzo nie lubi prasować, a tymczasem syn ogląda w tym czasie ulubiony program i chętnie podejmie się tego zadania.
Warto stworzyć taki podział obowiązków, z którego będzie zadowolona cała rodzina. Oczywiście, może się okazać, że są czynności, których absolutnie nikt nie mówi. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymienianie się między członkami rodziny danym obowiązkiem. Często w ten sposób rozdzielane jest zmywanie naczyń, na przykład każdy z członków rodziny ma „swój” dzień tygodnia, w którym zmywa naczynia po wspólnych posiłkach.