karma dla psa po sterylizacji

Jaka powinna być karma dla psa po sterylizacji

Wybór karmy dla psa nie jest zadaniem prostym. Oprócz preferencji smakowych psa należy również uwzględnić wiek pupila, jego rasę czy skłonność do zapadania na różne choroby. Dzięki dodatkowym składnikom mineralnym karma dla psów może być również wykorzystywana jako dodatek, pozwalający się uporać z różnego rodzaju dolegliwościami dermatologicznymi. Karmy coraz częściej są żywnością funkcjonalną, która pozwala zatroszczyć się o stan sierści czy kompleksowo zadbać o psa w czasie laktacji czy po sterylizacji.

Jak dbać o psa po sterylizacji


O ile w przypadku psa zabieg kastracji nie wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami, o tyle w przypadku sterylizacji suki może być wskazane ograniczenie jej aktywności fizycznej oraz dodatkowe kontrole weterynaryjne. Najwcześniej po 3-4 godzinach można psu podać wodę do picia, natomiast pierwszy lekkostrawny posiłek powinien się pojawić dopiero następnego dnia. Pies po sterylizacji może odmawiać przyjmowania jedzenia nawet do 48 godzin po zabiegu. Warto również pamiętać, że po operacji wiele psów ma wymioty. Wówczas przez 2 godziny nie wolno podawać psu wody ani jedzenia, aby w ten sposób nie doprowadzić do powstawania kolejnych torsji. Do czasu całkowitego wygojenia wszelkich ran aktywność psa powinna być ograniczona do niezbyt długich spacerów. Docelowo ważny jest dobór odpowiedniego żywienia, bowiem kaloryczność posiłków dla psa, który przeszedł sterylizację, powinna być ograniczona o co najmniej 20%. Dlatego tak ważna staje się karma dla psa po sterylizacji, która powinna mu zapewnić uczucie sytości. Kaloryczność samej karmy mu się zmniejszyć kosztem zwiększenia udziału białka w karmie. Bardzo często w karmie dla psa po sterylizacji obecna jest L-karnityna, która przyspiesza metabolizm tłuszczów i nie dopuszcza do przybierania na wadze.

Nie tylko karma po sterylizacji


U większości psów, które przeszły proces sterylizacji, dochodzi do wzrostu masy ciała nie tylko ze względu na zły dobór karmy dla psa po sterylizacji, ale również z powodu braku odpowiedniej stymulacji umysłowej oraz braku ruchu. Jeśli właściciel nie jest w stanie precyzyjnie określić kaloryczności posiłków, przygotowywanych dla swojego psa, może zawsze wybrać gotową karmę dla psa po sterylizacji. Tego rodzaju produkty mają oznaczanie light lub sterilized i są dostosowane do rasy psa oraz do jego wieku. Zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia jest łatwiejsze dzięki specjalnym tabelkom, jakie udostępniają producenci. Oprócz masy ciała psa uwzględniane są również jego preferencje ruchowe.